تاریخ دقیق کریسمس 2024

تاریخ کریسمس ۱۴۰۲ + آغاز سال نو میلادی ۲۰۲۴ به تاریخ ایران

تفاوت کریسمس و سال نو میلادی و تعطیلات آن برای بسیاری افراد جالب است؛ سالروز به دنیا آمدن حضرت عیسی مسیح(ع)، روز کریسمس یا جشن نوئل نامیده می‌شود که تاریخ آن با آغاز سال میلادی جدید متفاوت است.

 

کریسمس

کریسمس به زبان انگلیسی (Christmas) یا نوئل به زبان فرانسوی ( Noël) جشنی در آئین مسیحیت است که به منظور گرامیداشت زادروز حضرت عیسی مسیح (ع) برگزار می‌شود.

تاریخ کریسمس ۱۴۰۲

  • تاریخ دقیق جشن کریسمس در تقویم شمسی برابر با دوشنبه ۴ دی ماه ۱۴۰۲ است.
  • تاریخ دقیق جشن کریسمس (میلاد حضرت مسیح) در تقویم میلادی مصادف با ۲۵ دسامبر ۲۰۲۳ است.
  • تاریخ دقیق روز کریسمس در تقویم قمری هم زمان با ۱۱ جمادی الثانی سال ۱۴۴۵ قمری است.

تاریخ سال نو میلادی ۲۰۲۴

سال نو میلادی همزمان با ۱ ژانویه مصادف با ۱۱ دی ماه ۱۴۰۲ آغاز می‌شود.

تاریخ‌های متفاوت ولادت حضرت عیسی مسیح (ع)

در رابطه با سالروز تولد حضرت مسیح (ع) اختلافات زیاد وجود دارد. به عنوان مثال مسیحیان کاتولیک، پروتستان و بخشی از مسیحیان ارتدوکس روز ۲۵ دسامبر را سالروز تولد حضرت مسیح (ع) می‌دانند، در حالی که بسیاری از مسیحیان ارتدوکس اعتقاد دارند ۷ ژانویه یعنی تقریباً دو هفته بعد را روز تولد حضرت مسیح (ع) است. مسیحیان ارمنی نیز ۶ ژانویه را روز تولد حضرت مسیح (ع) می‌دانند. جدا از این تاریخ‌ها برخی ۲۵ مارس و برخی ۲۸ مارس را سالروز تولد حضرت عیسی مسیح (ع) می‌دانند. با توجه به تبلیغات رسانه‌ها و تولیدات فرهنگی و رسانه‌ای اکثر مسیحیان ۲۵ دسامبر را به عنوان روز تولد ایشان پذیرفته و جشن می‌گیرند.

تاریخ کریسمس ارامنه در ایران

مسیحیان ارامنه و ارتدوکس، کریسمس را دیرتر از دیگر مسیحیان و در تاریخ پنجم و ششم ژانویه مصادف با ۱۵ و ۱۶ دی ماه جشن می‌گیرند. این گروه از مسیحیان پنجم ژانویه را روز میلاد مسیح (ع) می‌دانند. از آنجا که ارامنه بزرگترین گروه مسیحیان در کشور ایران هستند بنابراین جشن کریسمس در ایران معمولاً در ۱۵ و ۱۶ دی ماه برگزار می‌شود. ارامنه ایران در تهران، اصفهان، تبریز، ارومیه و سایر شهرها مانند مسیحیان کشورهای روسیه و اوکراین، شب ششم ژانویه را برای گرامیداشت حضرت مسیح (ع) جشن می‌گیرند و فردای آن روز یعنی هفتم ژانویه را به عنوان ولادت حضرت مسیح می‌شناسند.

تعطیلات سال نو میلادی چند روز است؟

تعطیلات سال نو میلادی از هفت روز قبل از آغاز سال نو و هم زمان با جشن روز کریسمس آغاز شده و تا دوازده روز بعد از آن ادامه دارد. این تاریخ در تقویم میلادی از بیست و پنجم دسامبر تا پنجم ژانویه و در تقویم شمسی از چهارم دی ماه هر سال آغاز شده و در پانزدهم دی ماه به پایان می‌رسد. البته لازم به ذکر است که این تعطیلات در کشورهای مختلف با توجه به قانون همان کشور برگزار می‌شوند. به طور مثال تعطیلات در ترکیه با تعطیلات کریسمس در کانادا متفاوت است و در کشور هلند، با وجود اینکه جشن کریسمس گرفته می‌شود اما تعطیلاتی برای کارمندان وجود ندارد و تنها بعد از روز کاری به برگزاری این جشن می‌پردازند.

درخت کریسمس

درخت کریسمس یک درخت همیشه سبز و تزئین شده از درختان همیشه سبز مانند کاج و نراد است. معمولاً روی آن را با چراغ‌ها و لوازم مختلف تزئین می‌کنند و بخش مهمی از جشن کریسمس محسوب می‌شود. از آنجایی که این درختان از لحاظ سنتی سمبل مسیحیت و جشن کریسمس هستند، در نتیجه استفاده از انواع مدرن آنها نیز به طرز گسترده‌ای در بین مذاهب مختلف رواج پیدا کرده است. بسیاری از خانواده‌ها هدایا و کادوها را در داخل منزل در اطراف درخت کریسمس قرار می‌دهند تا در روز کریسمس توسط فرزندانشان باز شود.